Polecamy...

Jaskra i zaćma – choroby narządu wzroku.

11 marca 2016

Dwie choroby oczu – jaskra i zaćma, to obecnie najczęstsze dolegliwości jakie dotykają pacjentów klinik okulistycznych. Jaskra to choroba wywołana zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym powodującym uszkodzenie nerwu wzrokowego, natomiast zaćma powoduje zmętnienie soczewki oka, a obie nie leczone mogą doprowadzić do utraty wzroku.

Jaskrę zazwyczaj leczy się farmakologicznie, choć nie wyklucza się także zabiegów operacyjnych, natomiast zaćma musi być operowana chirurgicznie. Jakie występują różnice pomiędzy tymi dwiema chorobami? Obie mogą być chorobami wrodzonymi, ale także nabytymi, jako powikłanie przy cukrzycy, przy uszkodzeniach gałki ocznej , stosowaniu niedozwolonych sterydów lub napromieniowaniu. Zaćma jak już wspomnieliśmy powoduje zmętnienie soczewki oka, może być także efektem powikłań po jaskrze lub też pojawia się z wiekiem, a w tym przypadku najczęściej występuje u osób po 60 roku życia. Objawia się blednięciem źrenicy, a nawet w przypadku zaćmy wrodzonej może dojść do całkowicie białego koloru.

możliwe rodzaje jaskryPrzy zaćmie nie pojawiają się żadne bóle, chory ma problem z oceną odległości oraz niewyraźnym zamgleniem. Osoba dorosła ma także utrudnione poruszanie się i koordynacją ruchów. Natomiast jaskra pojawia się zazwyczaj po 40 roku życia, przy stwierdzonym wysokim ciśnieniu wewnątrzgałkowym. Jeśli jest choroba wrodzoną, to powstała ze względu na wady anatomiczne gałki ocznej. Istnieje kilka czynników które wpływają na rozwój choroby i jej występowanie, i są to m.in. problemy z układem krążenia, powtarzające się bóle migrenowe głowy, retinopatia cukrzycowa, występujące duże wady wzroku, przypadki jaskry w rodzinie oraz stosowanie leków parasympatykolitycznych i kortykosterydów.

Lekarze okuliści wyróżniają występowanie dwóch podstawowych odmian jaskry, a mianowicie ostra i podostrą, a związane jest to z ciśnieniem wewnątrzgałkowym, które może podnosić się powoli, stopniowo lub tez bardzo gwałtownie. W przypadku nagłego wystąpienia zamknięcia się kąta przesączenia, czyli jaskry ostrej, pacjent z jaskrą będzie cierpiał z powodu: silnych bóli oczu i głowy, do tego na nudności i wymioty, będzie widział kolorowe tarcze wokół źródeł światła oraz nadmiernie się pocił. W przypadku jaskry podostrej, chory będzie miał łagodniejsze objawy i dosyć trudne do zdiagnozowania.


Autor

dr. Łucja Norman

To może Cię zainteresować