Polecamy...

Jaki jest układ optyczny oka?

25 marca 2016

Bez znajomości prawidłowo funkcjonującego układu optycznego, czyli tak zwanego oka miarowego, trudno nam będzie zrozumieć, jaka jest przyczyna pojawienia się zaburzeń ostrości widzenia.

Promienie świetlne w pierwszej kolejności przechodzą przez rogówkę, następnie przednią komorę oka, jego soczewką, a na końcu przez ciało szkliste. Przez każdy z tych elementów przechodzą promienie świetlne z odpowiednią mocą, która jest określana w dioptriach. Dopiero po ich pokonaniu docierają do siatkówki oka. Do naszego oka światło dociera pod różnymi kątami. Kąt ten zależy między innymi od tego, w jakiej odległości od nas znajduje się przedmiot, który obserwujemy.

Patrząc „do bliży” moc układu optycznego oka musi być większa. Moc skupiająca zostanie zwiększona dzięki soczewce. Ma ona właściwość akomodacyjną, która pozwala na zmianę kształtu soczewki. Wraz ze zmianą kształtu następuje także zmiana liczy dioptrii. Akomodacja to nic innego jak zmiana kształtu na zdecydowanie bardziej wypukły. Jest to możliwe dzięki skurczom mięśni rzęskowych. Jeżeli opisane zjawiska przebiegają w sposób prawidłowy, to widzimy w sposób prawidłowy. Jeśli jednak nastąpi zaburzenie którejkolwiek funkcji pojawiają się problemy.

Zmętnienie soczewki lub rogówki oka, w których następuje proces załamywania światła, zaburzenie skurczu mięśni rzęskowych powoduje, że siatkówka źle odbiera obraz. Dochodzi wówczas do wad refrakcji, czyli mamy do czynienia z okiem niemiarowym. W przypadku tych wad obraz nie jest skupiany na siatkówce, ale przed nią lub poza nią. Jeżeli następuje skupienie obrazu przed siatkówką mówimy o nadwzroczności, a jeśli poza nią pojawia się krótkowzroczność. Widziany przez oko niemiarowe obraz jest nie ostry. Tego typu wady wzroku należą do bardzo częstych. Jeśli są niewielkie nie ma konieczności ich korygowania.


Autor

dr. Łucja Norman

To może Cię zainteresować