Polecamy...

Leczenie zaćmy

14 marca 2016

Ponad dwie dekady temu zaćma uchodziła za bardzo trudną do wyleczenia chorobę oczu. Liczni pacjenci, byli poddawani bardzo inwazyjnym zabiegom,po których pacjent miał obowiązek spędzić kilka dni w szpitalu.

Co więcej, chory był wręcz skazany na noszenie mocnych okulary - przez całe życie. Na szczęście za sprawą dynamicznego rozwoju technologii w medycynie i progresu jakim poddały się procedury operacyjne czasy te odeszły do lamusa. Dziś jakość zabiegu znacznie wzrosła, proporcjonalnie inwazyjność spadła. W konsekwencji czego, czas rekonwalescencji skrócił się do wymaganego minimum. Zabieg usunięcia zaćmy współcześnie jest przeprowadzany ambulatoryjnie oraz trwa nieco dłużej niż kwadrans.

Pacjent poddawany operacji, zaraz po jej zakończeniu może opuścić szpital. Jak w przypadku każdego zabiegu podczas operacji zaćmy stosuje się znieczulenie, jednak w tej sytuacji lekarz prowadzący ogranicza się jedynie do wprowadzenia do oka specjalistycznych kropli znieczulających, rzadziej do zastrzyku lub znieczulenia ogólnego. Bardziej niż znieczulenie, ważny jest kolejny krok a rozmiar nacięcia. Bowiem im mniejsze nacięcie, tym krótszy czas gojenia.

efekty operacji kataraktyGłówną zaletą współczesnych operacji katarakty jest zdecydowana poprawa w jakości widzenia. Jest to efektem tego, że dziś chirurdzy okulistyczni stosują w leczeniu innowacyjne sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe, które doskonale sprawdzają się w likwidowaniu zaćmy. Obecny wybór szkieł jest bardzo duży, dlatego warto wiedzieć czym różnią się od siebie poszczególne modele. Sztuczne soczewki różnią się od siebie kształtem oraz materiałem budulcowym. Ze względu na niezwykłą skuteczność, zarówno lekarze jak i pacjenci najczęściej wybierają soczewki wykonane z akrylu. Jest bardzo dobrze tolerowany przez oko i umożliwia produkowanie soczewek odpowiedniego kształtu.


Autor

dr. Łucja Norman

To może Cię zainteresować