Polecamy...

Wady wzroku – najczęstsze przyczyny i objawy.

21 marca 2016

Najczęstszą przyczyną pojawiających się wad wzroku, jest przede wszystkim zaniedbanie narządu wzroku i brak odpowiedniego leczenia. Olbrzymi wpływ na pogarszanie się wzroku ma zbyt długie siedzenie przed telewizorem lub ekranem komputera, co grozi pojawieniem się wielu chorób, wymagających noszenia szkieł korygujących lub nawet zabiegów chirurgicznych.

Niekiedy na wystąpienie choroby ma wpływ jej dziedziczenie, jeśli w rodzinie pojawiło się kilka przypadków danej choroby. W przypadku wystąpienia astygmatyzmu, mamy problem z nieregularnym kształtem rogówki, więc kształty świetlne u osób dotkniętych tą chorobą, będą się ogniskować w dwóch lub więcej miejscach na oku. Jest to bardzo niebezpieczne, szczególnie podczas jazdy samochodem, ponieważ mocno zniekształca widziany obraz.

Astygmatyzm to choroba która może się pogłębiać wraz z wiekiem, niekiedy wada wrodzona jest ciężka do wykrycia w początkowej fazie, ponieważ zmiany w strukturze oka nie zachodzą bardzo gwałtownie, natomiast po kilku latach jej efekty są już sporym utrudnieniem dla chorego.

leczenie astygmatyzmu Najczęściej objawem astygmatyzmu jest zniekształcanie obrazu i spory problem z ostrością widzenia. Im głębsza wada, tym ostrość widzenia jest zaburzona, a efektem jest widzenie na zasadzie odbicia w krzywym lustrze, zarówno przedmiotów znajdujących się w dużej odległości, jak i w mniejszej. Przy astygmatyzmie występuje szereg dodatkowych dolegliwości, na które cierpią pacjenci, a mianowicie silne bóle głowy i oczu, pieczenie i swędzenie oczu, efekt tzw. „piasku pod powiekami”, czy też przemęczenie oczu.

Astygmatyzm jest związany z presbiopią, która pojawia się mniej więcej w 10 roku życia, ale jest niemal niezauważalna aż do 40 roku życia. Charakteryzuje się tym, że widać wyraźnie przedmioty w bliskiej odległości, natomiast te znajdujące się w dalszej odległości są bardzo zniekształcone i zamazane, a oko nie da rady samodzielnie wyrównać tego przez akomodację.


Autor

dr. Łucja Norman

To może Cię zainteresować