Polecamy...

Co to jest celulit i jak można go leczyć?

18 lutego 2020

Co to jest cellulit?

Masz nierówną, grudkowatą skórę na biodrach, udach lub pośladkach? To może być oznaka cellulitu. Cellulit pojawia się, gdy skóra pokrywająca pewne obszary tłuszczu jest ściągana w dół do głębszych tkanek przez pasma tkanki łącznej. Tworzy to nierówną powierzchnię.

Cellulit jest powszechnie występujący:

 • biodra
 • uda
 • brzuch
 • pośladki
 • piersi

Cellulit wpływa na kobiety bardziej niż na mężczyzn ze względu na różne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, mięśniowej i łącznej. Uważa się, że ma to wpływ na 80-90 procent Źródło kobiet w różnym stopniu. Cellulit nie jest szkodliwy.

Co powoduje cellulit?

Cellulit jest powodowany przez nagromadzenie się tłuszczu pod skórą. Niektóre kobiety są do tego bardziej predysponowane niż inne. Ilość posiadanego przez ciebie cellulitu i to, jak bardzo jest on zauważalny, może być zależna od twoich genów, procentu tkanki tłuszczowej i wieku. Grubość Twojej skóry wpływa również na pojawienie się cellulitu. Ludzie o różnych typach ciała i różnej masie ciała mogą dostać cellulitu.

Rozkład tłuszczu u kobiet jest bardziej widoczny niż u mężczyzn. Włókna kolagenowe pomiędzy skórą a mięśniami rozdzielają znajdujący się pod nimi tłuszcz na wiele kieszeni. Cellulit może stać się bardziej widoczny z wiekiem, a skóra staje się cieńsza i traci elastyczność. Obnaża to faliste tkanki łączne znajdujące się pod spodem.

Cellulit może być spowodowany:

 • hormony
 • kiepska dieta
 • niezdrowy tryb życia
 • nagromadzone toksyny
 • genetyka
 • wzrost wagi
 • nieaktywność
 • ciąża

Czy leczenie miejscowe działa?

Zabiegi miejscowe mogą przyczynić się do zmniejszenia widoczności cellulitu, ale efekty mogą nie być długotrwałe. Aby utrzymać rezultaty, należy stosować produkt codziennie. Mówi się, że kremy napinają skórę, co sprawia, że wydaje się ona gładsza i bardziej jędrna. Dodają one również wilgoci, która może zmniejszyć pojawienie się cellulitu.

Kremy nie usuwają jednak cellulitu. Zamiast tego, tymczasowo zmniejszają jego wygląd. Komórki tłuszczowe nadal istnieją pod skórą.

Wspólnym składnikiem miejscowych kremów na cellulit jest kofeina. Kofeina zwiększa przepływ krwi do okolicy i działa moczopędnie. Może to zmienić zawartość wody w tłuszczu, co może zmniejszyć pojawienie się cellulitu.

Produkty zawierające 0,3 % retinolu mogą zmniejszać widoczność cellulitu poprzez zagęszczanie zewnętrznej warstwy skóry. Będziesz musiał używać kremu codziennie przez sześć miesięcy lub dłużej, aby zobaczyć wyniki. Retinol może powodować uczulenia skóry, takie jak suchość, zaczerwienienie i złuszczanie się. Może też uczynić cię wrażliwym na słońce.

Badania otaczające kremy antycellulitowe przyniosły mieszane rezultaty. Jedno z badań z 2011Trusted Source wykazało, że krem na cellulit wykazał znaczną poprawę w połączeniu z osobistymi zaleceniami żywieniowymi. Uważa się, że krem ten zwiększa korzyści płynące z dietetycznej kontroli w zmniejszaniu widoczności cellulitu.

Dostępnych jest wiele różnych kremów dostępnych bez recepty i na receptę. Zawsze najpierw należy wykonać test płatkowy skóry na małej powierzchni. Poczekaj 24 godziny, aby sprawdzić, czy nie masz żadnych reakcji alergicznych.


Autor

dr. Łucja Norman

To może Cię zainteresować