Polecamy...

Zabiegi kosmetyczne i botoks

13 stycznia 2020

Botoks to markowa nazwa toksyny wytwarzanej przez bakterię Clostridium botulinum. Istnieją inne marki botuliny, takie jak Xeomin. W dużych ilościach, toksyna ta może powodować zatrucie jadem kiełbasianym, które prawdopodobnie kojarzy się z zatruciem pokarmowym. Pomimo faktu, że jednym z najpoważniejszych powikłań jadem kiełbasianym jest paraliż, naukowcy odkryli sposób na wykorzystanie go na korzyść człowieka. Małe, rozcieńczone ilości mogą być bezpośrednio wstrzykiwane do określonych mięśni, powodując ich kontrolowane osłabienie.

FDA zatwierdziła takie zastosowanie pod koniec lat 80-tych po odkryciu, że Botox może zatrzymać dolegliwości takie jak skurcz blefarowy (niekontrolowane mruganie) i zez (leniwe oko). Lekarze od lat stosują Botox do skutecznego leczenia zmarszczek i fałdów mimicznych. W kwietniu 2002 roku Botox uzyskał aprobatę FDA na leczenie umiarkowanych do ciężkich linii brwi między brwiami - tzw. linii szklistych. Botoks jest jednak często stosowany również w innych obszarach twarzy.

Jak działa Botoks?

Botoks blokuje sygnały z nerwów do mięśni. Wstrzyknięty mięsień nie może się już kurczyć, co powoduje rozluźnienie i zmiękczenie zmarszczek.

Najczęściej używa się go na liniach czoła, kurze łapki (linie wokół oka) oraz na liniach brwiowych. Zmarszczki spowodowane uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce i grawitację nie zareagują na Botox.

Jak przeprowadza się procedurę Botoksu?

Uzyskanie Botoksu trwa tylko kilka minut i nie jest wymagane żadne znieczulenie. Botoks jest wstrzykiwany z cienką igłą do określonych mięśni z niewielkim dyskomfortem. Pełna skuteczność leczenia trwa zazwyczaj od trzech do siedmiu dni i najlepiej unikać alkoholu przynajmniej na tydzień przed zabiegiem. Aspirynę i leki przeciwzapalne należy odstawić na dwa tygodnie przed zabiegiem, aby zmniejszyć liczbę siniaków.

Jak długo trwa zastrzyk z botoksu?

Efekty działania Botoksu będą trwały od czterech do sześciu miesięcy. Wraz z powracającym stopniowo działaniem mięśni, linie i zmarszczki zaczynają się pojawiać ponownie, a zmarszczki muszą być ponownie odtworzone. Linie i zmarszczki często z czasem wydają się mniej dotkliwe, ponieważ mięśnie są ćwiczone do rozluźnienia.

Jakie są skutki uboczne Botoksu?

Czasowe siniaki są najczęstszym efektem ubocznym Botoksu. Bóle głowy, które ustępują w ciągu 24-48 godzin, mogą się pojawić, ale to rzadkość. U niewielkiego odsetka pacjentów może dojść do opadania powieki. Zazwyczaj rozwiązuje się to w ciągu trzech tygodni. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy Botox porusza się, więc nie należy pocierać leczonego obszaru przez 12 godzin po wstrzyknięciu lub położyć się na trzy do czterech godzin.

Kto nie powinien otrzymać Botoksu?

Pacjentki w ciąży, karmiące piersią lub cierpiące na choroby neurologiczne nie powinny stosować botoksu. Ponieważ Botox nie działa na wszystkie zmarszczki, zaleca się konsultację z lekarzem.

Czy ubezpieczenie zapłaci za Botox?

Zakres ubezpieczenia jest różny dla zastrzyków z botoksu, w dużej mierze zależy od konieczności medycznej Twojego stanu zdrowia. Botoks nie jest na ogół objęty ubezpieczeniem, gdy jest stosowany do celów kosmetycznych. Skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat ochrony ubezpieczeniowej.


Autor

dr. Łucja Norman

To może Cię zainteresować