Polecamy...

Jak sobie radzić z bólem oka?

16 marca 2016

Ból oka nie powinien być lekceważony między innymi dlatego, że zarówno jego charakter, jak i promieniowanie, mogą dostarczać nam cennych informacji odnoszących się do przyczyn takiego stanu rzeczy.

Dla przykładu tak w przypadku jaskry, jak i zapalenia tęczówki zazwyczaj mamy do czynienia ze zjawiskiem polegającym na promieniowaniu na okolicę czołową, gdy zaś mamy do czynienia z bólem powierzchniowym oka, musimy liczyć się z tym, że możemy mieć problemy ze spojówkami, rogówką albo twardówką. Jeszcze inne pochodzenie mają bóle pojawiające się w obrębie powiek albo kąta wewnętrznego oka, te bowiem mogą być sygnałem świadczącym o zakażeniu ropnym powiek. Jeszcze innych przyczyn należy się doszukiwać w przypadku bólu pojawiającego się nad lub pod oczodołem, ten bowiem jest częstym sygnałem nerwobólów oraz stanów zapalnych zatok.

Wśród chorób, w czasie których najczęściej należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia bólu oka wymienia się przede wszystkim zespół suchego oka, zapalenie spojówek, atak jaskry, zapalenie błony naczyniowej i zapalenie nerwu wzrokowego. Zapalenie spojówek bardzo często ma przyczynę alergiczną, a jego leczenie jest możliwe dzięki stosowaniu specjalnych kropli. Gdy mamy do czynienia z zespołem suchego oka musimy liczyć się z tym, że jest on spowodowany niedostateczną ilością łez, a niekiedy również ich nieprawidłowym składem. Na szczęście również ten problem można dość łatwo rozwiązać odwołując się do możliwości preparatów znanych jako sztuczne łzy.

sztuczne łzy na ból okaZapalenie błony naczyniowej jest często wiązane zarówno z zapaleniem migdałków, jak i jamy ustnej. W takim przypadku sami nie jesteśmy już w stanie sobie pomóc i niezbędna staje się wizyta u specjalisty, który przepisze nam antybiotyk. Z kolei za jaskrę odpowiada wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Jest to schorzenie, które doraźnie leczy się z wykorzystaniem preparatów obniżających ciśnienie krwi. Leki sterydowe to z kolei metoda, która jest stosowana najczęściej w przypadku wystąpienia zapaleni nerwu wzrokowego. Czasem dolegliwości bólowe mogą być też spowodowane obecnością w oku ciała obcego.


Autor

dr. Łucja Norman

To może Cię zainteresować