Polecamy...

Co warto wiedzieć o zaćmie?

28 marca 2016

Zaćma jest chorobą występującą u dużej liczby osób po sześćdziesiątym roku życia. Mimo, że najczęściej dotyka osoby starsze, to z przypadkami zaćmy spotkamy się także u dzieci i młodzieży.

W ich przypadku najczęściej jest ona wrodzona. Schorzenie to dotyka w naszym kraju około pół miliona osób, w zdecydowanej większości jest to zaawansowane stadium choroby, które powinno skłaniać do poddania się zabiegowi jej usunięcia. Zmętnienie soczewki oka, bo tym jest zaćma, upośledza jakość widzenia. Bardzo często pojawia się ona w obu oczach, chociaż zdarzają się pacjenci, u których dochodzi do zmętnienia soczewki tylko jednego oka. Tak do końca nie udało się poznać przyczyn zaćmy. Najczęściej jednak powodem są zmiany, które zachodzą w budowie białka soczewki, będące przyczyną zamglenia. Soczewka jest niewielka i przezroczysta, umiejscowiona jest w tęczówce oka.

Koncentryczne promienie, z których jest zbudowana powodują, że ma ona zdolność skupiania promieni świetlnych na siatkówce. Umożliwia nam to ostre widzenie przedmiotów, które znajdują się blisko lub daleko od nas. Jeżeli soczewka zaczyna mętnieć, odbierany przez nas obraz staje się coraz gorszy. Soczewka pozostaje całkowicie przezroczysta aż do naszych trzydziestych piątych urodzin, później zaczyna powoli mętnieć. To proces całkowicie naturalny, daje się go zdiagnozować w trakcie okulistycznych badań kontrolnych, na które powinniśmy zgłaszać się raz w roku. Objawy mogące świadczyć o zaćmie Zaćma nie pojawia się znienacka. Są pewne symptomy, które świadczą o tym, że zaczyna się rozwijać.

Należą do nich: -pojawiające się przy dziennym świetle olśnienia; -pogorszenie widzenia w jasne, słoneczne dni; -poprawa widzenia o zmroku i w dni pochmurne; -pogorszenie rozróżniania i postrzegania barw; -rozszczepianie światła. Wraz z rozwojem choroby pogarsza się ostrość widzenia, postrzeganie kontrastu nadwzroczności i krótkowzroczności także ulega zaburzeniu. Rodzaje zaćmy

objawy zaćmy W przypadku zaćmy wyróżnia się: -zaćmę wrodzoną – występuje u dzieci. Przyczyną może być przebyta w czasie ciąży różyczka, zespół Downa, uwarunkowania genetyczne; -nabytą – pojawi się po pięćdziesiątce w efekcie zaburzeń biochemicznych i fizycznych w oku; -wtórną – może wystąpić u osób po przebytym zapaleniu twardówki lub rogówki, u osób z dużą krótkowzrocznością. Zaćma wtórna bardzo często towarzyszy także niedoczynności przytarczyc, atopowemu zapaleniu skóry, cukrzycy. Zaćmę można całkowicie wyleczyć tylko operacyjnie. W chwili obecnej najczęściej stosuje się metodę fakoemulsyfikacji.


Autor

dr. Łucja Norman

To może Cię zainteresować