Polecamy...

Jak usunąć zmarszczki?

13 stycznia 2020

Zmarszczki występują głównie na tych częściach ciała, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych, w tym na twarzy, szyi, plecach dłoni i na przedramionach.

Zmarszczki dzielą się na dwie kategorie: zmarszczki drobne, linie powierzchniowe i głębsze bruzdy. Jeśli zmarszczki Ci przeszkadzają lub jeśli chcesz im zapobiec, masz do wyboru kilka opcji.

Co powoduje zmarszczki?

Czynniki, które sprzyjają powstawaniu zmarszczek obejmują:

 • Palenie tytoniu
 • Rodzaj skóry (osoby o jasnym kolorze skóry i niebieskich oczach są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane przez słońce)
 • Dziedziczność (niektóre rodziny marszczą się bardziej)
 • Ekspozycja na słońce

Chociaż nie możesz kontrolować tych wszystkich czynników, możesz coś zrobić z dwoma z nich: Zminimalizuj ekspozycję na słońce i nie pal.

Zabiegi na zmarszczki

Istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować pojawienie się zmarszczek, a nawet je usunąć.

 • Retinoidy (tretinoina, Altreno, Retin-A, Renova). Wśród zabiegów medycznych jest to zdecydowanie najbardziej sprawdzony i skuteczny sposób na poprawę efektów starzenia się, takich jak nierównomierna pigmentacja, szorstkość i zmarszczki. Na początku te leki mogą powodować zaczerwienienie i złuszczanie się. Chociaż może to być nieprzyjemne, poprawa przychodzi, kiedy peeling ustaje.
 • Alfa-hydroksykwasy. Są to tak zwane "kwasy owocowe", do których należą kwas glikolowy i mlekowy. Preparaty zawierające te kwasy owocowe są dość bezpieczne i powodują jedynie lekkie i chwilowe podrażnienia. Ulepszenia, jakie one przynoszą, są jednak stosunkowo subtelne.
 • Antyoksydanty. Należą do nich witaminy A, C i E, a także beta-karoten. Produkty z antyoksydantami mogą zapewnić pewną ochronę przeciwsłoneczną (choć i tak należy nosić filtr przeciwsłoneczny) i delikatnie poprawić zmarszczki.
 • Nawilżacze. Mogą one tymczasowo sprawić, że zmarszczki będą mniej zauważalne. Reklamy często mówią, że "zmniejszają wygląd cienkich linii". Ale nie powodują, że te linie znikają na stałe.
 • Skórki kwasu glikolowego. Te powierzchowne skórki mogą w bardzo niewielkim stopniu wpływać na intensywność drobnych zmarszczek.
 • Głębsze skórki. Peelingi te wykorzystują takie składniki jak fenol, kwas salicylowy, TCA i kwas trójchlorooctowy i wnikają nieco głębiej w skórę. Te głębsze skórki lepiej wygładzają drobne linie. Generalnie jednak, im głębsza skórka, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia efektów ubocznych, takich jak blizny i zmiany w kolorze skóry. Takie skórki mogą być niewygodne, więc zapytaj przed czasem, czego się spodziewać.
 • Dermabrazja. Ten zabieg "piaskuje" skórę. W zależności od umiejętności i doświadczenia profesjonalisty, który to robi, dermabrazja może mieć duże znaczenie. Możliwe są również efekty uboczne, w tym blizny i trwałe zmiany w kolorze skóry.
 • Laserowy resurfacing. Lekarze mogą używać laserów do stymulowania produkcji kolagenu, który spulchnia skórę. Istnieją różne rodzaje laserów i powinieneś zapytać lekarza o to, ile zabiegów będziesz potrzebował, ile czasu "down time" będziesz potrzebował, aby Twoja skóra się zagoiła, oraz o wszelkie zagrożenia.
 • Chirurgia plastyczna. Lifting twarzy, lifting brwi i inne operacje kosmetyczne pomagają niektórym osobom. Dla innych wystarczą bardziej drobne procedury. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, zanim zdecydujesz, jaki zabieg, jeśli w ogóle, chcesz wykonać.
 • Terapia ultradźwiękowa. FDA zatwierdziła technikę zwaną Ultherapy, która wykorzystuje ultradźwięki w nieinwazyjnej technice do liftingu i napinania skóry na twarzy, szyi i podbródku. Może być również stosowany na zmarszczki w okolicy klatki piersiowej.
 • Zastrzyki. Niektóre zastrzyki, w tym Botox, rozluźniają mięśnie, które wytwarzają "zmarszczki" na czole, linie mimiczne wokół oczu i inne zmarszczki. Poprawa trwa kilka miesięcy i musi być powtórzona, aby utrzymać poprawę. Inne są wypełniaczami zmarszczek. Powinieneś otrzymywać zastrzyki tylko od lekarza.

Jeśli myślisz o wykonaniu zabiegu kosmetycznego, skonsultuj się z doświadczonymi lekarzami. Powiedz im swoje cele i zapytaj o ryzyko, korzyści i koszty.


Autor

dr. Łucja Norman

To może Cię zainteresować