Polecamy...

Czym jest zaćma?

23 marca 2016

Zaćma to jedna z chorób oczu, która będzie związana ze zmętnieniem soczewki w oku. Wielkość oraz kształt soczewki będzie podobny do groszku soczewicy. Operacja polega na tym, że mętna soczewka będzie wymieniana na sztuczną.

Najczęściej przyczyną zaćmy będzie wiek. Po 60-tym roku życia człowieka może już mieć początki zmętnień soczewki, co dalej będzie się przekładać na różne dolegliwości. Jeśli jest to naturalna zaćma może się wiązać z procesem starzenia się organizmu. Zmętnienie soczewki w oku może być spowodowane przyjmowanymi przez lata lekami. Między innymi związane będzie to z pojawiającymi się w leczeniu astmy sterydami. Można także wyróżnić zaćmę cukrzycową oraz pourazową. W tym przypadku zmętnienie powstaje na wskutek choroby oraz jakichś urazów oka lub głowy, które zostały odniesione w młodości.

Ludzka soczewka może również mętniej po jakimś czasie po wykonaniu operacji jaskry. Zaćma taka niestety będzie trudna do operowania. Ogólnie zaćma to zmiana chorobowa, która jest niezwykle niebezpieczna dla naszego wzroku i może powodować uszkodzenia, które będą pozostawały już na stałe. Obecnie dzięki temu, że mamy nowoczesne możliwości operacja będzie rzeczywiście mogła być zakończona sukcesem. Wiele jednak zależy od tego jak będzie wykonana i czy rzeczywiście będzie się dało wymienić mętną soczewkę.

przebieg operacji zaćmy Najlepsi specjaliści są w stanie wykonać zabieg z bardzo małym nacięciem, dlatego nie będzie pozostawiał dużego urazu. Podstawowe objawy zaćmy: - zdecydowanie mniejsza ostrość widzenia w dali, niekiedy nawet okulary nie będą poprawiać komfortu widzenia - zamglone widzenie w dali - dwojenie w oczach - patrząc w nocy na światło czujemy oślepienie - tekst w czasie czytania i pisania się zamazuje - szybkie męczenie się w czasie czytania - łzawienie - słabe widzenie w momencie, gdy są słoneczne dni.


Autor

dr. Łucja Norman

To może Cię zainteresować