Polecamy...

O leczeniu zaćmy

9 marca 2016

Zaćmy nie da się wyleczyć farmakologicznie. Jedyną skuteczną metodą jest zabieg chirurgiczny. W chwili obecnej zabiegi wykonuje się ambulatoryjnie, pacjent opuszcza szpital jeszcze tego samego dnia.

Zabieg jest krótki, jego wykonanie zajmuje od piętnastu do dwudziestu minut. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Tylko u osób cierpiących na choroby psychiczne, u osób nerwowo chorych oraz u małych dzieci jest wykonywany w znieczulenie ogólnym. Dużą rolę odgrywa wielkość nacięcia, przez które jest usuwana zmętniała soczewka. Wysokiej klasy okuliści-chirurdzy wykonują jedynie mikronacięcia. Im szerokość jest minimalna, rzadko przekracza dwa milimetry.

Dzięki wykonaniu tak niewielkiego nacięcia rana pooperacyjna goi się bardzo szybko. Technika ta nie powoduje bowiem zmiany krzywizny oka, w efekcie oko nie tylko szybko się goi, ale pacjenci zyskują także bardzo dobre widzenie. W trakcie zabiegu naturalne soczewka jest zastępowana sztuczna. W chwili obecnej do dyspozycji chirurgów specjalizujących się w chirurgii oka jest duży wybór wewnątrzgałkowych sztucznych soczewek.

sposoby leczenia katarakty Operacja katarakty, tak często nazywa się zaćmę, przeprowadzana jest przy ich użyciu. Do lat pięćdziesiątych XX wieku pacjentom wszczepiano soczewki wykonane ze szkła. Dzisiaj to już zapomniany rodzaj soczewek. W chwili obecnej wszczepia się soczewki akrylowe. Dostępne dzisiaj nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe zachowują się tak, jak naturalne soczewki. Do oka dociera tylko bezpieczna część promieniowania słonecznego. Oprócz soczewek wykonanych z akrylu pacjentom mogą zostać wszczepione soczewki silikonowe. Nowoczesne techniki operowania zaćmy powodują, że nie ma konieczności zakładania szwów pooperacyjnych. Dzięki temu proces rehabilitacji trwa znacznie krócej, poprawa widzenia następuje bardzo szybko.


Autor

dr. Łucja Norman

To może Cię zainteresować