Polecamy...

Ból oka, co oznacza?

7 marca 2016

Takie zjawisko jak ból oka jest bardzo często lekceważone, głównie ze względu na to iż większość z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ten ból może świadczyć o poważniejszych schorzeniach.

Ten dyskomfort w okolicach oczu, może mieć swoje źródło w przyczynie. Najczęściej promieniujący ból oka sugeruje, że mamy do czynienia z jaskrą lub zapaleniem tęczówki, a także zapaleniem ciałka rzęskowego. Gdy ból oka nasila się "wędruje" w kierunku czoła, to może to wskazywać na liczne choroby spojówek, rogówki lub twardówki. Nierzadko pacjenci skarżą się na ból pod powiekami, w takich przypadkach diagnoza wykazuje zakażenie ropne powiek, woreczka łzowego. Nerwobóle z którymi boryka się znaczna część populacji często są sygnalizowane przez ból pod i nad oczodołem.

Analogiczne zjawisko następuje w przypadku stanów zapalnych zatoki czołowej lub szczękowej. Jak widać chorób grożącym narządowi wzroku jest bardzo wiele, jak zatem rozpoznać poszczególne z nich oraz jak można im zapobiec? Zapalenie spojówek może mieć podłoże alergiczne. W takiej sytuacji, leczenie ogranicza się jedynie do stosowania kropli. Jednakże zapalenie może być wynikiem niedostatecznej ilości łez lub ich nieprawidłowego ich składu. Właściwy skład łez, powinien zawierać substancje zatrzymujące łzę na powierzchni oka, a nie wody. Wtedy, należy nadrabiać "braki" sztucznie, fundując „sztuczne łzy”. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że na narząd wzroku mogą mieć wpływ narządy jamy ustnej.

dla czego oczy bolą? Bardzo często zapalenie błony naczyniowej może być wynikiem zapaleniem migdałków i jamy ustnej. W związku z tym, że nasze ciało zaatakowały bakterie, niezbędna w tej sytuacji jest kuracja antybiotykowa. Z roku na rok rośnie liczba chorych na jaskrę, można więc prognozować, że to schorzenie już niedługo zyska miano choroby cywilizacyjnej. Czym właściwie jest spowodowana ta dolegliwość? Jaska ma swoje korzenie we wzroście ciśnienia w gałce ocznej, dlatego terapia opiera się na obniżeniu ciśnienia krwi. Choroby nie można w 100% uniknąć, jednak zminimalizować ryzyko dbając o odpowiednią profilaktykę.


Autor

dr. Łucja Norman

To może Cię zainteresować